Chystáte sa stanovať? Na toto by ste nemali zabudnúť!

Rady a tipy

Teplejšie počasie, krajšie večery ožívajúca príroda so sebou prinášajú aj túžbu po pobyte v prírode. Relaxom a detoxom od bežných stresujúcich dní môže byť napríklad noc strávená pod hviezdami, praskanie ohňa znejúce v ušiach, ticho od hluku mesta a pokoj. Aj vy ste sa v tom našli a milujete stanovanie? Tu sú praktické rady a tipy, ako sa naňho pripraviť!

Chystáte sa stanovať? Na toto by ste nemali zabudnúť!
(zdroj: unsplash.com)

Stan si nemôžete rozložiť hocikde

Veľmi dôležité je vybrať si správne miesto. Na Slovensku sú dosť obmedzené možnosti, preto si dajte pozor, aby vám stanovanie hneď na úvod neznepríjemnil prehliadnutý zákaz alebo súkromný pozemok. Zakázané je napríklad stanovať v národných parkoch. Najlepšie je preto prebrázdiť pred stanovačkou internet a nájsť kontakty na kempy a ich otváracie doby.

Pozor aj na kladenie ohňa – vaše kempovanie nesmie ohrozovať zvieratá ani ničiť prírodu. Rovnako tak nemôžete rozložiť oheň hocikde, len na vyhradených miestach.

Čo si teda na stanovačku okrem stanu zbaliť? Hoci stan obvykle nezabudne nikto, nestačí ho po kúpení len hodiť do auta. Ak máte nový stan, vždy si ho najprv vyskúšajte. Môže sa stať, že bude deravý alebo vám budú chýbať nejaké komponenty.

Pomôcky na spanie nepodceňujte

Či už ste náročný alebo nenáročný turista, karimatku a spacák budete pri stanovaní určite potrebovať. Môžete tak nielen predísť “dolámanej” chrbtici od kamienkov, ale aj drkotajúcim zubom. Určite nepodceňujte výber týchto pomôcok – môžu vám len a len prospieť.

Do spacáku sa nemusíte ktovieako naobliekať (je predsa leto), ale bude sa hodiť nejaké merino alebo termo prádlo a ponožky. Práve vďaka nim si udržíte najlepšiu teplotu. Ak by vám bola stále zima, dá sa to vyriešiť teplou vodou vo fľaši alebo termofore.

Nezabudnite ani na obľúbený vankúšik, za ktorý sa vám opäť poďakuje vaša krčná chrbtica, ale aj zaspávanie bude omnoho príjemnejšie, ako len na holej a tvrdej zemi.

Ste pohodlný, alebo naturálny turista?

Svetlo je nevyhnutnou pomôckou na pobyt v prírode v noci. Najlepšie je zobrať si rovno dve, v prípade, že by jedno nefungovalo. Nie je na škodu mať vo výbave aj čelovku, vďaka ktorej bude vaša nočná potulka bezproblémová.

Kto obľubuje vyššie pohodlie a komfort, mal by si zadovážiť kempingový nábytok. Stoličky a stôl vám môžu poslúžiť pri večernom posedení alebo raňajkách. Na druhej strane, ak vám postačí deka a kúsok voľnej plochy, môžete tak vo svojej batožine ušetriť poriadne miesto.

V lese sa určite nezaobídete bez sekery, najmä, ak sa chystáte aj rozkladať oheň alebo variť. Nezabudnite si vziať aj igelitové vrecia na odpad, nejaký ten kempingový varič a plynový horák a kuchynské náčinie podľa toho, čo sa chystáte variť. Určite však nezabudnite aspoň jeden nôž, varešku, otvárač, termosku a panvičku alebo hrniec. Hodiť sa bude aj bandaska s čistou vodou.

Rozložili ste stan a teraz hľadáte možnosti, ako si spríjemniť večer v prírode? A čo tak skvelé letné drinky? Tie určite nie sú iba vymoženosťou na záhradných párty – ohúrte svojich priateľov týmito receptami na miešané nápoje a nakúpte si predtým alkoholické nápoje, ktoré odporúčame, za skvelé ceny.